Ben Aldırma Tedavisi

Ben Aldırma Tedavisi, tüm insanlarda görülebilen, doğuştan yada sonradan farklı nedenlerle ortaya çıkabilen benlerin ortadan kaldırılması operasyonlarıdır. Çoğu zararsız olmasına rağmen, kanserleşme riski ile insanlarda korku ve endişeye neden olmaktadır. Bunun haricinde yüz bölgesinde olması, estetik yönden kötü bir görünüme neden olabilir. Ben aldırma ameliyatı ve uygulamaları, sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede istenmeyen benlerden kurtulmanızı sağlar.

Pek çok et beni zararsızdır ama bazılarında deri kanseri gelişme ihtimali vardır. Özellikle cildin güneş gören bölgelerinde ve uzun zamandır iyileşmeyen yaralara sahip olan benlerde, bu risk daha yüksektir. Bunlar daha büyük, daha koyu renkli benlerdir ve farklı renklerdedir. Ben çapında büyüme, renginde koyulaşma ve yüzey dokusundaki farklılık gösteren değişiklikler hatta beninizin yanında eşlik eden küçük bencikler, ağrı, kanama ve kaşıntı olması endişe vericidir.

Bu tür değişiklikler olduğunda ve 2 haftadan daha uzun süre devam ettiğinde tıbbi olarak değerlendirilmelidir. En kısa sürede doktorunuza başvurmalısınız.

Benleri aldırmak zararlı mıdır?

Halk arasında benlere bıçak değdiği zaman kötüye dönüşebilecekleri hakkında yanlış bir inanış vardır. Oysa tam tersi risk taşıyan benlerin cerrahi olarak çıkarılmaması durumunda kötü huylu deri kanserine ve hatta yaşamı tehdit eden “Malign Melanom” isimli bir deri kanserine dönüşüm riskleri vardır. Bu gibi durumlar erken teşhiste, et benini aldırarak olumlu anlamda çözümlenebilir.

Halk arasında başka bir inanç ise ben cerrahi olarak alındıktan sonra kanserli doku yayılır ki bu da yanlıştır, doğrusu kanserli doku erken dönem de ve küçük çapta iken yeterli bir şekilde çıkarılırsa oluşacak cilt defektinin onarımı daha kolay olur. Geç evrelerde karmaşık ve büyük ameliyatlar gerekir.

Ben tedavisinde uygulanan yöntemler nelerdir?

Ciltteki ben aldırma uygulamalarında ihtiyaca göre, Lazer ile eksizyon, Kriyoterapi (dondurma) ve Cerrahi olarak çıkartma (daha büyük, kökü deriye daha geniş bağlı ise) teknikleri uygulanabilmektedir.

Yaşlılık lekeleri ben tedavisi ile giderilebilir mi?

Yaşlılık lekeleri, çillerle karıştırılan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. Her yaşta görülebilir. Yaşlılık lekesi çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. Yaşlılık lekelerinin çeşitleri vardır. En sık görülen solar keratoz adıyla anılan türdür. Karaciğer lekesi olarak da bilinir. Özellikle açık tenli kişilerde güneşe maruz kalan deri alanlarında görülür. El üstü, yüz, omuz, sırt ve göğüs bölgelerinde ortaya çıkarlar. Yaşlılık lekeleri de tıplı ben tedavilerinde olduğu gibi benzer tekniklerle tedavi edilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktora Danışın

Ben Tedavisi yolları, yöntemleri hakkında sorunuzu çekinmeden gönderebilirsiniz.

  • Op. Dr. Mehmet Gökhan Şahin ile sayfadaki form üzerinden iletişime geçtiğinizde, mesajınızın başarıyla ulaştığına dair bir bilgilendirme maili göndeririz.
  • Form aracılığıyla paylaşacağınız tüm bilgiler 128 bit SSL koruma ile şifrelenerek iletilmektedir.
  • Uzman klinik ekibimiz, form üzerinde belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden size ulaşırlar.
  • Danışmak istediğiniz tüm sorularınız cevaplandırılır.
(Size telefon yoluyla ulaşılmasını istiyorsanız, mesajınız içerisinde belirtiniz.)
(Akıllı cep telefonunuzu kullanarak, istediğiniz bölgenin fotoğrafını çekip yükleyebilirsiniz.)
(Lütfen aşağıdaki kutuyu işaretleyerek onaylayın)
reCAPTCHA is required.

Randevu Alın (Ücretsiz)

Online randevu talebi uygulamamız ile internet üzerinden kliniğimizde muayene için randevu alabilirsiniz.

  • Form üzerinden sizin için en uygun tarihi iletirsiniz.
  • Belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden size ulaşılır ve gerekli tüm bilgiler paylaşılır.
  • Net randevu tarihi ve saati karşılıklı olarak belirlenir ve geçerlilik kazanır.

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Yöntemleri

Cerrahi Dışı Yöntemler

Diğer Estetik Ameliyatlar

Cerrahi Operasyonlar