Göğüs Dikleştirme Estetiği

Göğüs dikleştirme yani mastopeksi, sarkmış memelerin tekrar dik konuma getirilmesi amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. İşlem sırasında meme başı yukarı taşınır, meme dokusu şekillendirilir ve cilt fazlası çıkartılır. Kadınların memeleri genellikle zaman içinde değişip şekil ve sıkılıklarını yitirmektedir. Bu değişiklikler, hamilelik, emzirme, kilo alıp verme, yaşlanma ve yerçekimi gibi nedenlerden dolayı olabilirler.

Meme başı çevresi zaman içinde genişler. Göğüs dikleştirme, bu genişlemeyi de azaltarak, size daha dik ve dolgun bir meme profili kazandıracak bir görünüm sağlar.

Göğüs dikleştirme memelerinizin büyüklüğünde belirgin bir değişiklik yapmaz ve memeleriniz küçükse üst kısımlarını fazla dolgunlaştırmaz. Eğer memelerinizin daha dolgun görünmesini istiyorsanız göğüs dikleştirmeyle beraber göğüs büyütme ameliyatını da değerlendirmelisiniz veya daha küçük memeler istiyorsanız göğüs küçültme ameliyatını da yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Göğüs dikleştirme ameliyatı kimler için uygundur?

Fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak beklentilerinde kararlı ve gerçekçi olan kadınlar Meme dikleştirme ameliyatına en uygun adaylardır. Meme dikleştirme ameliyatına başvuran kadınlar genellikle 30 yaş ve üzerini kapsar. Fakat sarkma ve ağır göğüs problemi erken yaşlarda yaşanıyorsa bu operasyonlar yine de tercih edilebilir. Hastaların büyük çoğunluğunu, meme büyüklüğünden memnun fakat sarkık görünüme sahip olan kadınlar oluşturmaktadır.

Göğüs dikleştirme operasyonu nasıl yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. İşlem yaklaşık 1-3 saat arası sürer. Operasyon, farklı kesiler yapılarak değişik tekniklerle gerçekleştirilebilir. Sizin için en uygun yöntem meme büyüklüğü ve şekline, memenin sarkıklık derecesine, meme başının büyüklüğüne ve pozisyonuna, cilt kalitesine, elastikiyetine ve fazla derinin miktarına göre değişkenlik gösterebilir. 

Göğüs dikleştirme estetiğinde yaş sınırı var mı?

Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi göğüs dikleştirme ameliyatları da özel bir durum olmadıkça 18 yaşından küçük hastalara uygulanmamaktadır. Doğum yapmış olan orta yaşlı hastalar, göğüs dikleştirme işlemlerinin en sık uygulandığı kişilerin başında gelir. Yapısal olarak memelerin sarkık olması durumunda, özellikle tübüler meme deformitesi olan daha genç yaştaki hastalara da dikleştirme operasyonu yapılabilir. 

Göğüs dikleştirme operasyonları öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, göğüs dikleştirme ameliyatında da, ameliyatın üç hafta öncesinden başlayarak aspirin ve sigara kullanımını durdurmanız gerekir. Son bir haftada kanı sulandırabilecek ilaçlar ve benzeri maddelerden uzak durmalısınız.

Göğüs dikleştirme ameliyatının riskleri nelerdir?

Göğüs dikleştirme ameliyatlarının risk ve komplikasyonları arasında kanama (hematom), enfeksiyon, yara iyileşme sorunları, deri kayıpları, meme başında kısmi ya da tam kayıp olması ihtimali, serum birikmesi, meme konturu ya da şeklinde düzensizlikler, meme asimetrileri, memelerin yeterince dikleşmemesi, uzamış şişlikler, uzun süren ağrılar, memelerde belirgin izler kalması, deride lekelenme, meme başında geçici ya da kalıcı his değişiklikleri, süt verememe olasılığı, bant, dikiş malzemeleri ve yapıştırıcılara, kan ürünlerine, merhemlere ya da ilaçlara karşı alerji, anestezi komplikasyonları, derin ven trombozu, akciğere pıhtı atılması, kalp ve akciğer komplikasyonları, revizyon ameliyatı ihtimali gibi durumları saymak mümkündür.

Göğüs dikleştirme cerrahisi genellikle süt vermeyi etkilemez. Ancak gebelik sonrasında meme deriniz esneyebilir ve göğüs dikleştirme ameliyatınızın sonuçları etkilenebilir.

Göğüs dikleştirme operasyonları sonrasında beklenen sonuçlar nelerdir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı bittikten üç saat sonra, yemek yenilip ayağa kalkılması mümkündür. Hastalar aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilirler. Kesi yerlerine küçük bir pansuman yapılır. Ameliyat sonrası ilk günler kol hareketleri sırasında bir miktar ağrı duyulabilir, ancak göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonra genellikle fazla ağrı beklenmez.

Ameliyattan sonraki üç hafta boyunca yürüyüş haricinde spor yapılmamalı ve kol hareketleri kısıtlanmalıdır. İlk üç hafta süresince, gece ve gündüz, sporcu sütyeni takılmalıdır. Üçüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında spor aktiviteleri yapılabilir. Altıncı haftadan itibaren ise her türlü spor aktivitesi serbesttir.

Dikleştirme ameliyatı sonrası ilk üç hafta memelerin görünümleri doğal değildir ve normalden daha yukarıda dururlar. Üçüncü haftadan itibaren yumuşamaya ve olması gereken ölçülere inmeye başlarlar. Memelerin tam şeklini alması üç ayı bulur.

Göğüs dikleştirme uygulamasının etkileri kalıcı mıdır?

Estetik göğüs dikleştirme ile yeni bir forma sokulmuş göğüslerin uzun süre güzel görünümlerini korumalarına rağmen sonsuza dek sıkı ve kalkık kalma ihtimali gerçekçi değildir. Yerçekimi, hamilelik, yaşlanma ve kilo değişimine bağlı olarak göğüsleriniz zaman içerisinde tekrardan sarkabilir. Göğüs dikleştirme ameliyatlarında implant kullanılarak kalıcılık süresi arttırılır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktora Danışın

Göğüs Dikleştirme yolları, yöntemleri hakkında sorunuzu çekinmeden gönderebilirsiniz.

  • Op. Dr. Mehmet Gökhan Şahin ile sayfadaki form üzerinden iletişime geçtiğinizde, mesajınızın başarıyla ulaştığına dair bir bilgilendirme maili göndeririz.
  • Form aracılığıyla paylaşacağınız tüm bilgiler 128 bit SSL koruma ile şifrelenerek iletilmektedir.
  • Uzman klinik ekibimiz, form üzerinde belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden size ulaşırlar.
  • Danışmak istediğiniz tüm sorularınız cevaplandırılır.
(Size telefon yoluyla ulaşılmasını istiyorsanız, mesajınız içerisinde belirtiniz.)
(Akıllı cep telefonunuzu kullanarak, istediğiniz bölgenin fotoğrafını çekip yükleyebilirsiniz.)
(Lütfen aşağıdaki kutuyu işaretleyerek onaylayın)
reCAPTCHA is required.

Randevu Alın (Ücretsiz)

Online randevu talebi uygulamamız ile internet üzerinden kliniğimizde muayene için randevu alabilirsiniz.

  • Form üzerinden sizin için en uygun tarihi iletirsiniz.
  • Belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden size ulaşılır ve gerekli tüm bilgiler paylaşılır.
  • Net randevu tarihi ve saati karşılıklı olarak belirlenir ve geçerlilik kazanır.

Diğer Göğüs Estetiği Ameliyatları

Diğer Estetik Ameliyatlar

Cerrahi Operasyonlar

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Yöntemleri

Cerrahi Dışı Yöntemler