Göğüs Küçültme Estetiği

Göğüs küçültme yani diğer adıyla mamoplasti işlemi, büyük ve sarkık memelerin küçültülmesi ve dikleştirilmesi amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. İşlem sırasında memeler küçültülür ve dikleştirilir, meme başları yukarı taşınır ve cilt fazlası çıkartılır. Gereğinden büyük göğüsler, kadınlarda estetik görünümü bozmalarının yanı sıra, sağlık sorunlarına ve duygusal sıkıntılara da yol açmaktadır. Hastalar, görünüm bozukluklarına ilave olarak, sırt ve boyun ağrıları, omuz ağrıları ve cilt sorunları da yaşayabilmektedirler. Göğüs küçültme operasyonu son derece kişisel bir tercih olup başkalarının arzularını tatmin etmek ya da ideal bir imaj uğruna yapılmamalıdır.

Göğüs küçültme estetiği kimler için uygundur?

Göğüs küçültme ameliyatları, özel bir sağlık sorunu olmadığı sürece, her hastaya uygulanabilir. Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi bu ameliyatlar da özel bir durum olmadıkça 18 yaşından küçük hastalara uygulanmamaktadır. İşlemin yapılması için memelerin son halini alması beklenir. Göğüslerinin gereğinden fazla büyük olması sonucu fiziksel aktivitelerinde zorlanan, taşıdığı ağırlıktan dolayı sırt, boyun ve omuz ağrıları taşıyan herkes göğüs küçültme ameliyatından faydalanabilir.

Göğüs küçültme operasyonu nasıl yapılır?

Göğüs küçültme operasyonları, genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. İşlem yaklaşık 2-4 saat sürer. Meme küçültme farklı kesiler yapılarak değişik tekniklerle gerçekleştirilebilir. Sizin için en uygun yöntem meme büyüklüğüne, şekline, memenin sarkıklık derecesine, meme başının büyüklüğüne ve pozisyonuna, cilt kalitesine, elastikiyetine ve fazla derinin miktarına göre değişkenlik gösterir.

Ameliyat öncesinde doktorunuzun gerekli gördüğü laboratuvar testleri ve anestezi muayenesi yapılacaktır. Ameliyattan önce ve bir yıl sonra yapılacak olan meme ultrasonu veya mamografi, ilerleyen zamanlarda meme dokusunda yaşanabilecek değişikliklerin takibi açısından faydalı olacaktır.

Göğüs küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Göğüs küçültme ameliyatlarının risk ve komplikasyonları arasında kanama (hematom), enfeksiyon, yara iyileşme sorunları, deri kayıpları, meme başında kısmi ya da tam kayıp olması ihtimali, serum birikmesi, meme konturu ya da şeklinde düzensizlikler, meme asimetrileri, memelerin yeterince dikleşmemesi, uzamış şişlikler, uzun süren ağrılar, memelerde belirgin izler kalması, deride lekelenme, meme başında geçici ya da kalıcı his değişiklikleri, süt verememe olasılığı, bant, dikiş malzemeleri ve yapıştırıcılara, kan ürünlerine, merhemlere ya da ilaçlara karşı alerji, anestezi komplikasyonları, derin ven trombozu, akciğere pıhtı atılması, kalp ve akciğer komplikasyonları, revizyon ameliyatı ihtimali gibi durumları saymak mümkündür.

Meme küçültme cerrahisi, küçültme miktarına bağlı olarak süt vermeyi etkileyebilir. Ameliyat sonrasında doğum yapmayı planlıyorsanız, bunu doktorunuzla paylaşmanız önemlidir.

Göğüs küçültme ameliyatları öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Göğüs büyütme ameliyatlarından önce, rutin tetkiklere ilave olarak mamografi yapılır. Şüpheli bir durum görülürse meme ultrasonografisi istenebilir. Kişinin var olan sisteminin hastalıkları değerlendirilerek ameliyata bağlı riskler azaltılır. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, meme küçültme ameliyatlarında da, ameliyatın üç hafta öncesinden başlayarak aspirin ve sigara kullanımını durdurmanız gerekir. Son bir haftada kanı sulandırabilecek ilaçlar ve benzeri maddelerden uzak durmanız tavsiye edilir. Hastalarda kan vermeyi gerektirecek düzeyde bir kanama beklenmez, fakat gerektiği durumlarda hastanın kendisinden alınan kanın kullanılması tercih edilir. Ameliyat sonrası hastaya yardımcı olacak bir refakatçiye ihtiyaç vardır.

Göğüs küçültme operasyonları sonrasında beklenen sonuçlar nelerdir?

Göğüs küçültme ameliyatı bittikten üç saat sonra, yemek yenilip ayağa kalkılması mümkündür. Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu edilirler. Ameliyat sonrası ilk günler kol hareketleri ile birlikte artan ağrı duyulabilir fakat genellikle çok ağrı olmaz. Küçültme ameliyatı sonrası ilk üç hafta memelerin görünümleri doğal değildir ve normalden daha yukarıda dururlar. Üçüncü haftadan itibaren yumuşamaya ve olması gereken büyüklüğe inmeye başlarlar. Memelerin tam şeklini alması üç ayı bulur.

Göğüs küçültme estetiği sonrasında iz kalır mı?

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası oluşacak iz, seçilen ameliyat yöntemi, memenin büyüklüğü ve sarkıklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı durumlarda sadece liposuction ile iz kalmadan göğüs küçültme yapılabilir. Ancak göğüs küçültme ameliyatı sırasında uygulanan kesiler sonucunda dikiş bölgelerinde kaçınılmaz izler oluşacaktır. Fazla büyük olmayan ve aşırı sarkıntısı olmayan memelere, ilaveten meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru düz bir çizgi biçiminde iz kalır. Bu iz daha büyük ve sarkık memelerde ters T şeklini alır. T şeklindeki izin alt kısmı meme altı kıvrımına uyumlandırılarak gizlenir. Her insanda yara iyileşmesi, doku faktörleri ve ten rengi farklı olduğundan ameliyat sonucunda ne kadar belirgin bir iz kalacağı önceden kestirilemez.

Göğüs küçültme ameliyatlarının meme kanseri üzerinde etkisi nedir

Göğüs küçültme ameliyatı geçiren kadınlarda meme kanseri görülme olasılığı yaklaşık %50 oranında azalmaktadır. Memenin radyolojik görünümünde bir takım değişikliklere yol açsa da, deneyimli bir radyolog tarafından kolayca ayırt edilebilecektir. Çıkartılan parçaların patolojik incelenmesi, size memenizin durumu hakkında uzun dönemde faydalı bir bilgi sağlayacaktır.

Göğüs küçültme estetiğinin etkileri kalıcı mıdır?

Göğüs küçültme uygulamasının memede yaptığı değişiklikler kalıcıdır. Her ne kadar memeden çıkartılan dokular yeniden üremese de, fazla kilo alımında memedeki var olan yağ dokuları hacimce genişleyebilir. Buna bağlı olarak deride bir esneme gözlemlenebilir. Fakat bu durum operasyonun kalıcılığı ve başarısı ile ilgili değildir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktora Danışın

Göğüs Küçültme yolları, yöntemleri hakkında sorunuzu çekinmeden gönderebilirsiniz.

  • Op. Dr. Mehmet Gökhan Şahin ile sayfadaki form üzerinden iletişime geçtiğinizde, mesajınızın başarıyla ulaştığına dair bir bilgilendirme maili göndeririz.
  • Form aracılığıyla paylaşacağınız tüm bilgiler 128 bit SSL koruma ile şifrelenerek iletilmektedir.
  • Uzman klinik ekibimiz, form üzerinde belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden size ulaşırlar.
  • Danışmak istediğiniz tüm sorularınız cevaplandırılır.
(Size telefon yoluyla ulaşılmasını istiyorsanız, mesajınız içerisinde belirtiniz.)
(Akıllı cep telefonunuzu kullanarak, istediğiniz bölgenin fotoğrafını çekip yükleyebilirsiniz.)
(Lütfen aşağıdaki kutuyu işaretleyerek onaylayın)
reCAPTCHA is required.

Randevu Alın (Ücretsiz)

Online randevu talebi uygulamamız ile internet üzerinden kliniğimizde muayene için randevu alabilirsiniz.

  • Form üzerinden sizin için en uygun tarihi iletirsiniz.
  • Belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden size ulaşılır ve gerekli tüm bilgiler paylaşılır.
  • Net randevu tarihi ve saati karşılıklı olarak belirlenir ve geçerlilik kazanır.

Diğer Göğüs Estetiği Ameliyatları

Diğer Estetik Ameliyatlar

Cerrahi Operasyonlar

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Yöntemleri

Cerrahi Dışı Yöntemler