Kulak Estetiği

Kulak Estetiği ameliyatları, genellikle doğuştan görülen şekil bozuklukları, kepçe kulak tedavisi için tercih edilir. Dışarıdan bakıldığında kulak şekli orantısızlıkları fark edilir. Kepçe kulak şekil bozukluğuna sahip kişilerle, normal kişiler arasındaki kulak büyüklükleri aynıdır.  Bu şekil bozukluklarının düzeltilmesi ameliyatına “Kulak Estetiği” veya “Kepçe Kulak Ameliyatı” denilir. İlkokul çağındaki çocukların kulakları, arkadaşları tarafından alay konusu olabilir.  Aileler kepçe kulaklı çocukların okulda arkadaşları tarafından alay konusu olup olmadığını takip etmesi, çocukların psikolojisi açısından önemlidir.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

Kepçe Kulak ameliyatları, iki farklı teknikle yapılabilmektedir;

İlki ameliyatsız iple kepçe kulak estetiğidir. Bu tedavi yönteminin, kulak deformasyonu fazla olmayan hastalara yapılması tavsiye edilir. Uygulaması kolay bir yöntemdir fakat güven verici ve sağlam bir uygulama değildir. Kesin ve sağlam bir sonuç almak için kıkırdak şekillendirme yapılması tavsiye edilmektedir.

Diğer bir uygulama ise, Kepçe Kulak Estetiğidir. Operasyon, kulağın görünen yüzeylerinde dikiş izi oluşturulmayacak şekilde, kulak arkasından yapılan yaklaşık 3 cm kadar dikey bir kesi ile geçekleştirilir. Kıkırdağa istenilen şekillendirme yapılır ve kalıcı dikişler ile sabitlenir. Kulak derisi eriyen dikişler kullanılarak dikilir, sargı ile sarılır.

Kepçe kulak estetiğinin etkileri kalıcı mıdır?

Kepçe kulak ameliyatlarında, kulak kıkırdağına da şekillendirme uygulandığından kulağın şekli kalıcı olmaktadır. Eski haline dönmesi mümkün değildir. Ancak bozulma durumlarını netleştirmek gerekirse, 2mm ya da 3mm gibi minik açılmalar %1-2 oranında gözlemlenebilir. Çok nadiren karşılaşılan bu durumu düzeltmek adına ufak bir revizyon planlanabilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

En küçük yaşta yapılan estetik ameliyatı kulak estetiği veya kepçe kulak ameliyatlarıdır.  Kulak kepçesi, gelişimini yaklaşık 6 yaş civarında tamamlar. Kepçe kulak estetiği için en uygun dönem okula başlanmadan öncesidir. Çocukların okula başlama çağında, arkadaş çevreleri genişler ve bu dönem çocuklar için çok kırılgan ve hassastır. Çocuklar, kulak görünümleri ile alay edilmesi, lakap takılması gibi durumlardan çabuk etkilenirler. Bu durum özgüven eksikliğine neden olabilir.

Kulak estetiği ameliyatları ne kadar sürer?

Genel anestezi eşliğinde yapılan kulak estetiği ameliyatları ortalama olarak 2 saat sürer.

Kulak estetiği ameliyatından sonra güncel hayata ne zaman dönülür?

Kulak şekli bozukluğu ameliyatından sonraki 1-2 aylık süreçte, ağır aktivitelerden kaçınmak gerekir. Ancak 5 ila 7 gün içerisinde işe, okula kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak estetiğinden sonra da bazı olumsuz durumlar meydana çıkabilir. Enfeksiyon ve kanama olasılığı her ne kadar çok düşük olsa da dikkatli olunmalıdır. Tecrübeli hekimler tarafından yapılan kepçe kulak ameliyatı, sonradan görülebilecek asimetri (kulakların birbiri ile simetrik olmaması) riskini ortadan kaldırır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktora Danışın

Kulak Estetiği yolları, yöntemleri hakkında sorunuzu çekinmeden gönderebilirsiniz.

  • Op. Dr. Mehmet Gökhan Şahin ile sayfadaki form üzerinden iletişime geçtiğinizde, mesajınızın başarıyla ulaştığına dair bir bilgilendirme maili göndeririz.
  • Form aracılığıyla paylaşacağınız tüm bilgiler 128 bit SSL koruma ile şifrelenerek iletilmektedir.
  • Uzman klinik ekibimiz, form üzerinde belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden size ulaşırlar.
  • Danışmak istediğiniz tüm sorularınız cevaplandırılır.
(Size telefon yoluyla ulaşılmasını istiyorsanız, mesajınız içerisinde belirtiniz.)
(Akıllı cep telefonunuzu kullanarak, istediğiniz bölgenin fotoğrafını çekip yükleyebilirsiniz.)
(Lütfen aşağıdaki kutuyu işaretleyerek onaylayın)
reCAPTCHA is required.

Randevu Alın (Ücretsiz)

Online randevu talebi uygulamamız ile internet üzerinden kliniğimizde muayene için randevu alabilirsiniz.

  • Form üzerinden sizin için en uygun tarihi iletirsiniz.
  • Belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden size ulaşılır ve gerekli tüm bilgiler paylaşılır.
  • Net randevu tarihi ve saati karşılıklı olarak belirlenir ve geçerlilik kazanır.

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Yöntemleri

Cerrahi Dışı Yöntemler

Diğer Estetik Ameliyatlar

Cerrahi Operasyonlar