Blefaroplasti (Göz Kapağı Ameliyatı)

Blefaroplasti , yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşması ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının çoğalması gibi durumlarda uygulanır. Bu durum, estetik görünüm bozukluğuna neden olduğu gibi, sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması, kişinin görüş alanını kapatması gibi sorunlarda gözlemlenebilir. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri alınır ve ayrıca fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki zar kuvvetlendirilir ve-veya fazla görülen yağ kitlesi alınır. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur.

Blefaroplasti Sonrasında İz Kalır mı?

Göz kapağı ameliyatı sonrasında, üst göz kapağında, kapak boyunca iz kalır. Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulacağı için sadece çok yakından bakıldığında görülebilir haldedir. Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında belli belirsiz bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur. Göz kapakları, bu tip ameliyatlarda en az iz kalan bölgelerdendir.

Göz dış kenarının kaş askısı ile asılması gerektiği durumlarda ilk hafta gözlerde çekiklik görülebilir. Fakat bu durum her geçen gün azalır. Göz kapağı çevresinde oluşacak izler, derinin çok ince olmasından dolayı 1 sene sonra fark edilmeyecek bir hal alacaktır.

Göz Kapağı Ameliyatından Sonraki İyileşme Süreci Nasıldır?

Operasyon sonrası ciltte bir miktar hassasiyet ve rahatsızlık hissi olabilir. Ağrı hissedildiği durumlarda ağrı kesici ile kontrol altına alınabilir. Şişme ve morarmayı minimuma indirmek adına başınız yüksekte yatmanız ve gözünüze soğuk kompres uygulamanız önerilir.

Üst göz kapağındaki gizli dikiş 5. gün sonunda alınır, alt göz kapağındaki dikişler ise kendiliğinden düşer. Göz kapağı derisi ince ve hassas olduğundan ameliyat sonrasında şişme ve morarma beklenir. İlk hafta sonucunda bu bulgular azalarak yok olacaktır. Ameliyat sonrasında oluşan ışığa hassasiyetin dengelenmesi için güneş gözlüğü takabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği, kaşlardaki, üst ve alt göz kapaklarındaki deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması sorunlarını gidermek için uygulanır. Bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının çoğalması ile torbalanma olabilir. Bu göz kapağı yağ bezeleri, estetik görünüm bozukluğuna neden olabilir.