Burun Estetiği Operasyonu (Rinoplasti)

Günümüzde en çok yapılan estetik operasyonların başında burun düzeltme ameliyatları yer alır. Her ne kadar başarılı operasyonlar yapılsa da, neticenin sübjektif olması bu ameliyatları diğerlerinden farklı kılar. Bu yüzden burun estetiği ameliyatlarında standart bir teknikle değil, kişiye özel bir tasarım ile planlanarak yapılmalıdır.

Burun ameliyatlarını genel olarak iki sebeple yapılabilir;

Birincisi tamamen estetik kaygılardan dolayıdır. Hekimle çok açık bir şekilde konuşmalı ve ne istediğinize iyi karar vermelisiniz. İkincisi ise doğuştan anomaliler, nefes alma problemleri veya darbe ve kazalar sonucu ortaya çıkan hasarların düzeltilmesi içindir.

Toplumların ve ırkların karakteristik yüz yapılarına göre, ayrı ayrı güzellik standartları vardır. Ancak, bugünkü toplumda en kabul edilen ve beğenilen açı, dudak ve burun arasında doksan ila doksan-beş derece olan açıdır. Aslında kusursuz burun diye bir şey yoktur, burnun yüze yakışması vardır.

Burun Estetiği Operasyonu Kimler İçin Uygundur?

Burun estetiği, burnun fiziksel gelişimini tamamlaması ve hastanın belli bir ruhsal olgunluğa erişmesini gerektirdiğinden, ergenlik çağından sonra uygulanmalıdır. Kadınlarda 16, erkeklerde ise 18 yaşından sonra güvenle burun estetiği ameliyatı yaptırılabilir. Yılın her mevsimi rinoplasti ameliyatı için uygundur.

Burun Estetiği Operasyonu Sonrasında İz Kalır mı?

Burun ve yüz estetiği, açık ve kapalı olmak üzere 2 temel teknikle gerçekleştirilir. Kapalı ameliyatta, burun ucu daraltması yapılmadıkça dikiş izi olmaz. Burun ucun daraltmasındaki dikişler ise, burnun yanak ile birleştiği bölüme atılır. Bu sebeple var olan izler belli olmaz. Açık ameliyatlarda ise, dikişler, burun deliklerinin arasındaki bölgededir. Burnun yüz ile birleştiği noktalara atılan cerrahi kesikler ve dikişler, kişide oluşan izlerin gözükmemesini sağlamaktadır. Bu tip operasyonlarda herhangi bir dikiş izi kalmasının tek sebebi, açılan cerrahi kesiklerin yanlış yere, yanlış şekilde açılması sonucu olabilir.

Piezo Burun Estetiği

Piezo burun estetiğinde, ultrasonik ses dalgaları kullanılarak burun kemiklerinin şekillendirilmesi sağlanır. Teknolojinin estetik güzellik dünyasına bir armağan olarak kabul edilebilecek bu cihazın en önemli özelliği, yumuşak dokuları, kasları, damarlara hiç dokunmadan sadece kemiği hedef alarak çalışmasıdır.

Burun Estetiği

Günümüzde en çok yapılan estetik operasyonların başında burun düzeltme ameliyatları yer alır. Her ne kadar başarılı operasyonlar yapılsa da, neticenin sübjektif olması bu burun estetiği ameliyatını (Rinoplasti) diğerlerinden farklı kılar. Bu yüzden burun estetiği ameliyatlarında standart bir teknikle değil, kişiye özel bir tasarım ile planlanarak yapılmalıdır.