Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe Kulak Ameliyatı , iki farklı teknikle yapılabilmektedir;

İlkli ameliyatsız iple kepçe kulak estetiğidir. Bu tedavi yönteminin, kulak deformasyonu fazla olmayan hastalara yapılması tavsiye edilir. Uygulaması kolay bir yöntemdir fakat güven verici ve sağlam bir uygulama değildir. Kesin ve sağlam bir sonuç almak için kıkırdak şekillendirme yapılması tavsiye edilmektedir.

Diğer bir uygulama ise, Kepçe Kulak Estetiğidir. Operasyon, kulağın görünen yüzeylerinde dikiş izi oluşturulmayacak şekilde, kulak arkasından yapılan yaklaşık 3 cm kadar dikey bir kesi ile geçekleştirilir. Kıkırdağa istenilen şekillendirme yapılır ve kalıcı dikişler ile sabitlenir. Kulak derisi eriyen dikişler kullanılarak dikilir, sargı ile sarılır.

Kulak Estetiği

Kulak Estetiği ameliyatları, genellikle doğuştan görülen şekil bozuklukları, kepçe kulak tedavisi için tercih edilir. Dışarıdan bakıldığında kulak şekli orantısızlıkları fark edilir. Kepçe kulak şekil bozukluğuna sahip kişilerle, normal kişiler arasındaki kulak büyüklükleri aynıdır.  Bu şekil bozukluklarının düzeltilmesi ameliyatına “Kulak Estetiği” veya “Kepçe Kulak Ameliyatı” denilir. İlkokul çağındaki çocukların kulakları, arkadaşları tarafından alay konusu olabilir.  Aileler kepçe kulaklı çocukların okulda arkadaşları tarafından alay konusu olup olmadığını takip etmesi, çocukların psikolojisi açısından önemlidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

En küçük yaşta yapılan estetik Kepçe Kulak Ameliyatı veya kulak estetiğidir.  Kulak kepçesi, gelişimini yaklaşık 6 yaş civarında tamamlar. Kepçe kulak estetiği için en uygun dönem okula başlanmadan öncesidir. Çocukların okula başlama çağında, arkadaş çevreleri genişler ve bu dönem çocuklar için çok kırılgan ve hassastır. Çocuklar, kulak görünümleri ile alay edilmesi, lakap takılması gibi durumlardan çabuk etkilenirler. Bu durum özgüven eksikliğine neden olabilir.

Kulak Estetiği Ameliyatından Sonra Güncel Hayata Ne Zaman Dönülür?

Kulak şekli bozukluğu ameliyatından sonraki 1-2 aylık süreçte, ağır aktivitelerden kaçınmak gerekir. Ancak 5 ila 7 gün içerisinde işe, okula kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak estetiğinden sonra da bazı olumsuz durumlar meydana çıkabilir. Enfeksiyon ve kanama olasılığı her ne kadar çok düşük olsa da dikkatli olunmalıdır. Tecrübeli hekimler tarafından yapılan kepçe kulak ameliyatı, sonradan görülebilecek asimetri (kulakların birbiri ile simetrik olmaması) riskini ortadan kaldırır.

Kulak Estetiği

Kulak Estetiği ameliyatları, genellikle doğuştan görülen şekil bozuklukları, kepçe kulak tedavisi için tercih edilir. Bu şekil bozukluklarının düzeltilmesi ameliyatına “Kulak Estetiği” veya “Kepçe Kulak Ameliyatı” denilir. İlkokul çağındaki çocukların kulakları, arkadaşları tarafından alay konusu olabilir.  Aileler kepçe kulaklı çocukların okulda arkadaşları tarafından alay konusu olup olmadığını takip etmesi, çocukların psikolojisi açısından önemlidir.