Saç Ekimi

İlk bakışta en çok dikkat çeken noktalardan birisi saçlarımızdır. Saçımızın kalitesi, rengi, uzunluğu farklı farklıdır ve herkesin farklı yaşam tarzlarını yansıtmaktadır.

Artık 7’den 70’e, kadın erkek ayırt etmeden herkes; saç dökülmesi, azalması gibi çeşitli sorunlar ile karşı karşıya gelebiliyor. Birçok nedenle ortaya çıkan bu sorunların gelişen teknolojiler sayesinde tedavisi mümkün.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi tedavisinde, kişinin saçlarının dökülmediği bölgeler analiz edilir ve nakledilecek saçların alınacağı bölge işlem için hazırlanır, uygun olan saç kökleri tek tek toplanır. Tüm kıl kökleri toplanıldıktan sonra ayrılma işleminden geçerler. Tüm köklerin ayrılmasından sonra ekim işlemi yapılmaktadır.

Saç ekimi uygulaması aynı zamanda, sakal veya kaş kayıpları gibi durumlar söz konusu olduğunda da tercih edilebilmektedir.

Saçlar neden dökülür?

Saç dökülmesinin en büyük sebebi, genetik faktörlerdir ancak başka sebeplerden de saçlarınız dökülebilir. Yetersiz ve dengesiz beslenme saç kalitesini etkiler. Gerilim ve üzüntüler tüm vücut sağlığını ve bağışıklık sistemini bozar ve bu da saç dökülmesine neden olur. Tiroit bezi hormonlarının dengesiz çalışması saç dökülmesine sebep olabilir. Saçlar cansız, kuru ve soluk görünür. Doğum sonrası, menopoz ve menopoz sonrası dönemlerde, diabet hastalığı, beslenme bozuklukları, çeşitli ilaç kullanımları, kansızlık, sistemik hastalıklar da saç dökülmelerine sebep olabilen faktörlerdir. Mevsimsel dökülme adı verilen saç dökülmesi, özellikle bahar aylarında artmaktadır.

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi tedavisi sonrasındaki gün pansuman yapılır, antiseptik solüsyon ile bakım yapılır ve bandaj çıkarılır. Saç ekimi sonrası yıkamanın nasıl yapılacağı, size doktorunuz tarafından anlatılacaktır. Genellikle ilk yıkama için 3. gün beklenilmektedir. 2. hafta sonunda hasta kendi şampuanı ile normal yıkamaya dönebilir.

Saç ekimi yapılan bölge açık kalacağından, 1 hafta kadar bölgeyi dış temastan korumak gerekir. Bunu sağlamak için sırtüstü yatmak ve bölgeyi çarşaf, yastık vb. temaslarından korumak gerekir. Hafif dik durumda uyumak bu süreçte iyi bir çözümdür. Operasyon sonrasında kaşıntı gidermek için bir sprey kullanılabilir.

Saç ekimi tedavisi için yaş sınırı var mı?

Saç ekimi operasyonları 22 yaşını doldurmuş olan, sağlıklı herkese gerçekleştirilebilmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktora Danışın

Saç Ekimi yolları, yöntemleri hakkında sorunuzu çekinmeden gönderebilirsiniz.

  • Op. Dr. Mehmet Gökhan Şahin ile sayfadaki form üzerinden iletişime geçtiğinizde, mesajınızın başarıyla ulaştığına dair bir bilgilendirme maili göndeririz.
  • Form aracılığıyla paylaşacağınız tüm bilgiler 128 bit SSL koruma ile şifrelenerek iletilmektedir.
  • Uzman klinik ekibimiz, form üzerinde belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden size ulaşırlar.
  • Danışmak istediğiniz tüm sorularınız cevaplandırılır.
(Size telefon yoluyla ulaşılmasını istiyorsanız, mesajınız içerisinde belirtiniz.)
(Akıllı cep telefonunuzu kullanarak, istediğiniz bölgenin fotoğrafını çekip yükleyebilirsiniz.)
(Lütfen aşağıdaki kutuyu işaretleyerek onaylayın)
reCAPTCHA is required.

Randevu Alın (Ücretsiz)

Online randevu talebi uygulamamız ile internet üzerinden kliniğimizde muayene için randevu alabilirsiniz.

  • Form üzerinden sizin için en uygun tarihi iletirsiniz.
  • Belirtmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden size ulaşılır ve gerekli tüm bilgiler paylaşılır.
  • Net randevu tarihi ve saati karşılıklı olarak belirlenir ve geçerlilik kazanır.

Diğer Saç Tedavi Yöntemleri